Leczenie i dieta w zapaleniu trzustki, przykładowy jadłospis i inne cechy żywienia pacjenta to kwestie, których nie można pominąć. Podczas zaostrzeń dieta jest bardzo ograniczona, w okresach remisji pacjent może pozwolić sobie na pewną różnorodność.Aby kontrolować dietę, warto sporządzić listę dań na tydzień, dzięki czemu posiłki będą urozmaicone i smaczne, a także unikniemy niepożądanych awarii i spożywania zakazanych pokarmów.
Zasady żywienia
Zapalenie trzustki, objawy i leczenie, dieta w okresie zaostrzeń i remisji to zagadnienia, które dotyczą wszystkich osób mających problemy z przewodem pokarmowym.
Choroba często występuje z powodu złego odżywiania.
Nadużywanie tłustych i smażonych potraw, nadmierne spożycie alkoholu powoduje bóle brzucha, napady nudności i ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Dzieje się tak na skutek zmian kwasowości w jelicie cienkim, z nadmiarem enzymów i toksyn. W przypadku braku odpowiedniego leczenia choroba postępuje, a charakterystyczne objawy stają się coraz bardziej wyraźne. Podczas zaostrzeń stan pacjenta gwałtownie się pogarsza, po minięciu ataku pacjent stopniowo zaczyna czuć się lepiej. Przestrzeganie zbilansowanej diety pomoże przyspieszyć wystąpienie remisji. Leczenie u dorosłych i dzieci uzupełnia się przyjmowaniem leków przepisanych przez lekarza.
Odżywianie terapeutyczne w przypadku zapalenia trzustki jest kluczem do normalizacji funkcjonowania trzustki.
Odpowiednio dobrane produkty nie podrażniają przewodu pokarmowego, dostarczając organizmowi niezbędną ilość białek, węglowodanów, tłuszczów i witamin. Menu zależy od stadium choroby. W okresie zaostrzeń zaleca się całkowitą głodówkę, następnie stopniowo rozszerza się dietę. Lekarz prowadzący powinien wyjaśnić, co można jeść przy zapaleniu trzustki. Musisz przestrzegać ścisłej diety przez sześć miesięcy, a następnie możesz przejść na bardziej zrelaksowany harmonogram posiłków. Należy jednak unikać pokarmów zabronionych nawet w fazie przewlekłej. Mogą wywołać atak, po którym leczenie będzie musiało rozpocząć się od nowa.
Chory na zapalenie trzustki powinien jeść często, małymi porcjami. Najlepiej podzielić codzienną dietę na 4-5 posiłków, przed snem można zjeść owoc, napić się soku warzywnego lub dowolnego napoju z mleka fermentowanego bez cukru. Nie zaleca się postu i znacznego ograniczenia porcji, odmowa jedzenia jest konieczna tylko na początku choroby lub po ciężkich atakach. Nie należy się jednak przejadać, przekroczenie dziennej dawki kalorii pogarsza trawienie, powoduje problemy ze stolcem i może powodować dyskomfort w trzustce. Zaleca się omówienie z lekarzem wszystkich niuansów żywienia w przypadku zapalenia trzustki.
Jedzenie należy przygotowywać codziennie, lepiej unikać odwiedzania restauracji, w których nie ma możliwości kontrolowania świeżości jedzenia i składu potraw. Dieta terapeutyczna obejmuje dania gotowane na parze, gotowane, pieczone w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Prawidłowe odżywianie jest niezbędne do prawidłowego wchłaniania leków. Na przykład, przyjmując suplement enzymatyczny, dieta powinna wykluczać żywność kwaśną i tłuszcze zwierzęce.
Menu na zaostrzenia
Ostry atak zapalenia trzustki jest dobrym powodem hospitalizacji. Dalsze leczenie odbywa się pod nadzorem lekarza.
Przez pierwsze 3 dni po ataku wskazane jest utrzymanie diety głodowej, dającej odpoczynek trzustce.
Woda ryżowa, woda mineralna, napar z dzikiej róży i słaba herbata ziołowa pomogą utrzymać siły. Pij 5-6 szklanek płynu dziennie, pobudza to eliminację toksyn i zmniejsza poziom kwasowości. W niektórych przypadkach zapewnia się dożylne podawanie roztworów wspierających organizm.
Po 2 dniach rygorystyczna dieta pozwala na włączenie do swojej diety nowych dań: startej gotowanej marchewki, puree ziemniaczanego lub cukinii, klopsików lub sufletu z chudej ryby lub filetu z kurczaka. W tym okresie przydaje się płynna owsianka z wodą, przeciery warzywne i domowa galaretka. Jeśli zdrowie Ci na to pozwala, możesz wprowadzić do swojej diety warzywa i owoce gotowane na parze.
Delikatna dieta na zapalenie trzustki u dorosłych i dzieci obejmuje małe porcje i jedzenie co najmniej 4 razy dziennie. W ostrym okresie należy wykluczyć zbyt gorące potrawy, należy zachować umiar w przypadku soli, cukru i przypraw. Cała żywność jest przygotowywana w domu i nie może być przechowywana przez dłuższy czas.
Produkty zabronione
W ostrym lub przewlekłym zapaleniu trzustki żywienie powinno być ściśle zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego. Trzeba zachować ostrożność przy wyborze produktów. Są dania, które trzeba na stałe wykluczyć z menu. Na liście przystanków znajdują się:
- uwodornione tłuszcze roślinne i zwierzęce;
- Gorące przyprawy i przyprawy;
- wędzone bakalie i kiełbaski;
- Jedzenie w puszce;
- dania gotowane na głębokim tłuszczu lub na otwartym ogniu;
- słodycze przemysłowe;
- napój gazowany;
- alkohol w dowolnej postaci;
- grzyby;
- mocne buliony kostne i mięsne;
- fast food;
- półprodukty panierowane;
- tłuste czerwone mięso.
Podczas zaostrzeń lista zabronionych pokarmów znacznie się rozszerza. Obejmuje dania, które można spożywać w okresie remisji, koncentrując się na ogólnym stanie pacjenta. W ostrym okresie należy usunąć z diety:
- Słodkie owoce i jagody:winogrona, figi, gruszki, daktyle. Dotyczy to zarówno świeżych owoców, jak i różnorodnych deserów na ich bazie.
- Rośliny strączkowe:soja, groch, fasola, soczewica. Produkty z tej kategorii nie są zalecane do spożycia nawet po obróbce cieplnej.
- Duszone, pieczone lub smażone potrawy.Powodują zwiększone wydzielanie soku żołądkowego, co jest niepożądane w ostrym zapaleniu trzustki.
- Wszelkie świeże warzywa i owoce.Należy je gotować lub gotować na parze.
- Żywność kwaśna:marynaty, kapusta kiszona, sosy przemysłowe lub domowe.
Wszystkie powyższe produkty są usuwane z diety na co najmniej sześć miesięcy. Bardziej precyzyjny harmonogram stosowania diety leczniczej zależy od zaleceń lekarza i indywidualnego stanu pacjenta.
Co jeść przy przewlekłym zapaleniu trzustki
Lekarz prowadzący musi wiedzieć, jak prawidłowo się odżywiać, gdy zapalenie trzustki stało się przewlekłe. Wcześniej taka choroba miała określony cel - tabela diety 1. Pierwsza tabela wyklucza tłuste i smażone potrawy, dopuszczając umiarkowaną ilość jaj, wypieków, chudego mięsa i ryb.
Obowiązkowym elementem jest duża ilość płynu.
Warto włączyć do swojej codziennej diety przeciery i sycące zupy na słabym bulionie drobiowym lub warzywnym, płynną owsiankę na wodzie lub odtłuszczonym mleku, świeżo wyciskane soki, wodę mineralną i herbaty ziołowe. W domu możesz przygotować niesłodzone napoje owocowe ze świeżych lub mrożonych jagód, kompoty ze świeżych owoców i suszonych owoców oraz płynną galaretkę.
Nowoczesna terapia dietetyczna zakłada inną gradację. Zamiast tablic numeracyjnych wprowadzono skróty alfabetyczne, a podstawowy zestaw produktów zalecanych przy danej chorobie pozostał praktycznie niezmieniony. W przypadku chorób trzustki odpowiednia jest dieta wysokobiałkowa (dieta wysokobiałkowa) lub SB (dieta miękka). Pierwsza opcja jest zalecana w okresie remisji, druga wskazana jest u pacjentów z ryzykiem zaostrzeń. Dieta ustalana jest indywidualnie, biorąc pod uwagę stan pacjenta.
Dozwolone produkty na choroby przewlekłe
Podejmując decyzję o tym, co można jeść przy przewlekłym zapaleniu trzustki, warto kierować się zaleceniami specjalistów. Lista produktów jest dość szeroka, ale aby zapobiec zaostrzeniom, należy ściśle przestrzegać zalecanej ilości. Dokładna waga kuchenna pomoże Ci określić dzienny limit. Zasady tworzenia menu na tydzień na zapalenie trzustki implikują następujące standardy:
- suszony chleb pszenny lub zbożowy: nie więcej niż 300 g dziennie;
- tłuszcze: 80 g (limit ten obejmuje tłuszcze mleczne i zwierzęce zawarte w produktach naturalnych);
- jaja: nie więcej niż 4 sztuki tygodniowo.
Ponadto w codziennej diecie powinny znaleźć się:
- chude mięso drobiowe bez skóry (kurczak, indyk);
- niskotłuszczowe ryby morskie i rzeczne (dorsz, mintaj, szczupak, sandacz);
- mleko i fermentowane przetwory mleczne (twarożek, kefir, varenets, mleko fermentowane pieczone, jogurty bez słodzików i dodatków);
- owsianka ze zbóż pełnoziarnistych (kasza gryczana, ryż, proso, jęczmień perłowy, płatki owsiane).
Żywienie dietetyczne w zapaleniu trzustki u dorosłych i dzieci polega na stopniowym zwiększaniu ilości warzyw i owoców. Warto przez kilka dni przestrzegać diety wegetariańskiej, jest to szczególnie przydatne dla osób z nadmierną masą ciała. W przypadku zapalenia trzustki menu powinno obejmować:
- Marchewka.Źródło karotenu, cennego błonnika pokarmowego. Używany świeży lub gotowany do przygotowania sałatek, zup przecierowych, sufletów i zapiekanek. Zbawienny jest świeżo wyciśnięty sok z marchwi z kroplą oliwy lub śmietany.
- Ziemniak.Bogaty w potas i sód, łatwo przyswajalny, pomaga zmniejszyć kwasowość. Warzywa korzeniowe lepiej podawać w formie puree. Ziemniaki będą doskonałą przystawką, podstawą pożywnej zupy. Nie zaleca się smażenia, smażenia i grillowania.
- Cukinia.Zawierają minimum kalorii, są bogate w potas i mają łagodne działanie przeczyszczające. Nadaje się do przygotowywania makaronów warzywnych, różnorodnych gulaszy, zup, zapiekanek i przecierów. Dobrze komponuje się z innymi warzywami, mięsem i rybami.
- Jabłka.Źródło witaminy C, potasu, żelaza. Służą do przygotowywania świeżych soków, kompotów i różnych deserów o minimalnej zawartości cukru. Lepiej jest używać lokalnych odmian o bogatym słodkim smaku (Antonovka, Ranet).
- Banany.Bogaty w potas, witaminy z grupy B, cenne aminokwasy. Są lekkostrawne i nie powodują wzrostu kwasowości. Najlepiej spożywać go na świeżo, można go dodawać do sałatek owocowych, koktajli, przecierów i sufletów.
Przykładowe menu na tydzień
Menu na zapalenie trzustki powinno być jak najbardziej zróżnicowane. Warto wcześniej sporządzić listę zakupów i codziennie przygotowywać świeże posiłki. W tabeli podany jest przybliżony jadłospis, należy pamiętać o tym, aby dania nie powtarzały się zbyt często.
Im ciekawsza dieta, tym mniejsza pokusa, aby zjeść przysmak z listy zakazanych i ryzykować nowym atakiem.
Pacjent musi zdecydować, jak jeść podczas zapalenia trzustki, jednak przed ustaleniem własnego jadłospisu na tydzień należy skonsultować się z lekarzem.
Dni tygodnia | Śniadanie | Kolacja | Popołudniowa przekąska | Kolacja |
---|---|---|---|---|
Poniedziałek | Kasza gryczana, napój z cykorii. | Sałatka zielona, zupa brokułowa, pieczony dorsz, kompot z suszonych owoców. | Galaretka owocowa. | Makaron granatowy, herbata z dzikiej róży. |
Wtorek | Zapiekanka z twarogu z rodzynkami, zielona herbata. | Rosół z klopsikami, pilaw z warzywami, sok jagodowy. | Ser sojowy, ciastko. | Gulasz warzywny, kakao. |
Środa | Owsianka. | Sałatka z buraków, rosół z kurczaka, kotlet cielęcy z puree ziemniaczanym, sok jabłkowy. | Pieczone jabłko. | Suflet rybny, tosty, herbata. |
Czwartek | Omlet z warzywami, tosty, herbata. | Sałatka marchewkowa, zupa z zielonej kapusty, klopsiki, kompot jabłkowy. | Suszone morele, migdały. | Gulasz z cukinii, herbata z dzikiej róży. |
Piątek | Serniki z kwaśną śmietaną, napój z cykorii. | Surówka ze świeżej kapusty, zupa brokułowa, dorsz z ziemniakami, sok żurawinowy. | Galaretka jagodowa, ciastko. | Domowe sushi, zielona herbata. |
Sobota | Twarożek, napój na bazie cykorii. | Sałatka owocowa, chudy kapuśniak, gołąbki, galaretka mleczna. | Ser wielkopostny, winogrona. | Sauté z kurczaka, herbata ziołowa. |
Niedziela | Kasza jaglana, herbata z mlekiem. | Sałatka pomidorowo-ogórkowa, zupa rybna, smażony bakłażan, kompot z suszonych moreli. | Suflet jabłkowy. | Makaron z owocami morza, herbata. |
Pokarm na zapalenie trzustki powinien być świeżo przygotowany i nie należy go przechowywać w lodówce. Do przygotowywania potraw na co dzień nie używaj półproduktów panierowanych zawierających nadmierną ilość soli, cukru czy tłuszczu. Wyjątkiem są specjalne produkty dla pacjentów z zapaleniem trzustki, sprzedawane w działach żywienia medycznego. Mają zbilansowany skład i nie zawierają sztucznych konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i innych szkodliwych składników. Przetwory mięsne, rybne czy warzywne doskonale komponują się ze sobą i mogą stać się składnikami smacznych i zdrowych domowych dań.
Dieta po zapaleniu trzustki praktycznie nie różni się od jadłospisu zalecanego dla pacjentów przewlekłych. Nawet jeśli lekarz uzna, że u pacjenta nie występuje już ryzyko zaostrzeń, nie należy spożywać tłustych, słonych i słodkich potraw.
Trzustka jest bardzo wrażliwym narządem, każdy atak negatywnie wpływa na jej stan, zwiększając ryzyko powikłań.
W ciągu dnia należy pić dużo płynów, a wieczorem zmniejszyć ilość, aby uniknąć obrzęków.
Zdrowe przepisy
Przepisy dietetyczne na zapalenie trzustki są proste, dania zawierają minimum składników. Nauka gotowania zdrowego i smacznego jedzenia nie jest trudna. Na początek powinieneś zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych narzędzi i sprzętu. Poniższy przydatny zestaw pomoże stworzyć idealne menu dla pacjentów:
- podwójny bojler;
- nowoczesna kuchenka mikrofalowa z funkcją pieczenia;
- formy do porcjowania;
- miarki ze skalą do dokładnego dozowania składników;
- waga kuchenna umożliwiająca dostosowanie wielkości porcji;
- blender do przygotowywania przecierów, sufletów, koktajli i musów.
Przygotowując jedzenie, należy zmniejszyć ilość cukru, soli i ostrych przypraw. Odpowiednio przygotowane dania będą smaczne bez sztucznych dodatków, wystarczy doprawić je ziołami, nierafinowanym olejem roślinnym, miodem i innymi zdrowymi składnikami.
- Napój z dzikiej róży.Zawiera niezbędną ilość kwasu askorbinowego, pomaga w leczeniu zapalenia trzustki w fazie przewlekłej lub ostrej. Aby przygotować garść suszonych jagód, zalej 1 litrem wrzącej wody i pozostaw w termosie na kilka godzin. Przed wypiciem napój można posłodzić dodając 1 łyżeczkę. naturalny miód. Ten sam napar można przygotować z jagód głogu lub aronii.
- Filet z kurczaka.Pierś bez skóry przecina się wzdłuż i układa na talerzu. Każdą porcję posypujemy niewielką ilością soli morskiej wymieszanej z suszonymi ziołami: rozmarynem, tymiankiem, selerem, pietruszką. Filet piecze się pod przykryciem w kuchence mikrofalowej przez 10 minut. Można podawać z puree ziemniaczanym lub kalafiorem gotowanym na parze.
- Zupa brokułowa i kalafiorowa.Do jego przygotowania możesz użyć świeżej lub mrożonej żywności. Kwiatostany dzieli się na małe części i gotuje w niewielkiej ilości wody. Gdy kapusta będzie miękka, zupę wlać do miski blendera i zmiksować. Gotowe danie lekko solimy, dodajemy odrobinę oliwy z oliwek i domowe grzanki pszenne.
- Zapiekanka warzywna.Cukinię, ziemniaki i marchewkę myjemy, obieramy i kroimy w bardzo cienkie plasterki. Warzywa wygodnie jest kroić specjalną krajalnicą lub nożem do obierania. Cienkie płytki umieszcza się w żaroodpornej formie, lekko nasmarowanej olejem roślinnym. Każdą warstwę posypujemy aromatycznymi ziołami i delikatnie skrapiamy oliwą. Sól dodaje się w minimalnych ilościach. Naczynie wstawiamy do piekarnika i pieczemy, aż warzywa będą miękkie. Powierzchnię zapiekanki posypujemy tartym serem niskotłuszczowym i wstawiamy do piekarnika na kolejne 2 minuty. Warzywa można podawać samodzielnie lub jako dodatek do drobiu i ryb.
Prawidłowe odżywianie w przypadku trzustkowego zapalenia trzustki pomoże uniknąć bólu, niepełnosprawności i nagłej hospitalizacji. Zadaniem lekarza i pacjenta jest osiągnięcie długotrwałej remisji i wykluczenie nowych ataków. Lekarz prowadzący będzie w stanie wyjaśnić, co jest, a co nie jest możliwe w przypadku zapalenia trzustki, zaleci najzdrowsze produkty spożywcze i pomoże w skomponowaniu zbilansowanego jadłospisu.