Dieta arbuzowa

Dziewczyna chcąca schudnąć stosuje pyszną dietę arbuzową

Od dzieciństwa wszyscy wiedzą o soczystości i ciekawym smaku największej jagody - arbuza. Wiele osób z utęsknieniem czeka na całe lato, kiedy będzie mogła skosztować kawałka tego zimnego przysmaku. W sezonie arbuzy stają się bardzo popularne i dostępne dla każdego budżetu, dlatego ta jagoda staje się idealna do żywienia dietetycznego.

Dieta arbuzowa zyskała popularność ze względu na niewątpliwą skuteczność i słodycz, ponieważ nieczęsto w trakcie programu odchudzania można jeść słodkie pokarmy.

Istota diety arbuzowej, cechy i główne zalety

Lato tuż, tuż, a to oznacza, że czas przeprowadzić kompleksowe oczyszczenie organizmu i szybko schudnąć. Słodki i soczysty arbuz wiąże i usuwa z organizmu dużą ilość szkodliwych toksyn, soli metali ciężkich, toksyn, wolnych rodników, produktów przemiany materii, a także nadmiaru płynów. Co ciekawe, alergie na arbuzy są niezwykle rzadkie, podczas gdy wskaźniki gastronomiczne (smak, kolor, aromat, zawartość kalorii) pozostają wysokie. Tak, sto gramów soczystego miąższu jagód zawiera tylko 35-40 kcal, czyli dość mało jak na słodki produkt. Ponadto 90% masy arbuza to zdrowy płyn zawierający witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Cóż, ostatnim akordem przydatności dietetycznej arbuza jest jego niezwykle szybka strawność i regularne wydalanie z organizmu. Dlatego organizm zacznie wydawać energię z komórek tłuszczowych na rozwój i aktywność życiową, promując utratę wagi.

Eksperci twierdzą, że dzięki słodyczy i dużej zawartości błonnika roślinnego dieta arbuzowa jest dość łatwo tolerowana bez wyniszczającego uczucia głodu. Pozwala to utrzymać się na nim przez 7 dni, podczas których traci się około 3-4 kg nadwagi (choć głównie w wyniku usunięcia nadmiaru płynów i toksyn z organizmu).

Jak i kiedy trzymać dietę? Przede wszystkim jesteś przykuty okresem diety - sierpień-wrzesień, kiedy pojawiają się sezonowe jagody hodowlane bez azotanów i pestycydów. W okresie diety arbuzowej lekarze zalecają wzięcie urlopu, ponieważ moczopędne działanie jagód zmusza do częstych wizyt w damskiej toalecie, co nie jest zbyt wygodne dla osoby pracującej (szczególnie w podróży). Również w tym okresie lepiej jest minimalizować stres fizyczny i psychiczny. Można oddawać się spacerom na świeżym powietrzu, jodze czy ćwiczeniom oddechowym, ale resztę czasu lepiej spędzić w stanie biernego odpoczynku.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego arbuza do swojej diety. Aby sprawdzić jagodę pod kątem obecności pestycydów i azotanów, należy umieścić plasterek miąższu arbuza w czystej wodzie. Jeśli w ciągu 10-15 minut miazga rozprowadzi się po powierzchni wody, oznacza to, że mogły zostać do niej dodane azotany. Arbuz powinien zachować swój kształt. I nie zapomnij o optymalnej wadze jagody – około 6-8 kg. Jeśli Twój arbuz waży mniej, może nie być wystarczająco słodki, a jeśli waży więcej, oznacza to, że jagoda mogła być wypełniona modyfikowanymi substancjami. Skórka powinna być gęsta i nie pozostawiać wgnieceń. Jeśli przesuniesz po nim paznokciem, tylko górna, cienka warstwa powinna się lekko odkleić. Dźwięk arbuza może również wskazywać na jakość jagody. Jeśli go uderzysz, powinieneś usłyszeć dźwięk dzwonienia i wibracji. Tępy dźwięk wskazuje na produkt niskiej jakości. Aby zachować korzystne składniki i świeżość jagód, przechowuj je pokrojone na kilka części w lodówce, po owinięciu folią spożywczą.

Czas trwania diety z reguły nie przekracza 10 dni, a kurs można powtórzyć po miesiącu, podczas gdy sezon „aksamitny" jest nadal aktualny.

Przydatne właściwości arbuza:

  1. Błonnik zawarty w dużych ilościach w soczystych jagodach pomaga wiązać i usuwać z organizmu wszystkie szkodliwe składniki, a także nadmiar płynów, łagodząc obrzęki tkanek i sprzyjając utracie wagi.
  2. Komórki skóry zostają również oczyszczone z toksyn i soli, co pomaga odnowić naskórek, nadając mu zdrowszy i świeższy wygląd. Ten sam proces zachodzi w przypadku włosów i paznokci ze względu na zawartość wystarczającej ilości wapnia i potasu w miąższu.
  3. Arbuz działa moczopędnie, co w kompleksowy sposób sprzyja delikatnemu oczyszczaniu nerek, dróg moczopędnych i organizmu. To sprawia, że jagoda jest również doskonałym składnikiem przeciwgorączkowym.
  4. Arbuz pomaga delikatnie oczyścić wątrobę z toksyn.
  5. Pomaga ustabilizować poziom cholesterolu we krwi.
  6. Poprawia się trawienie i perystaltyka. Arbuz pomaga zapobiegać zaparciom i innym problemom jelitowym.
  7. Kwas foliowy korzystnie wpływa na tempo przemiany materii, jest pomocny także we wczesnym okresie ciąży i podczas karmienia piersią.
  8. Arbuz zawiera wystarczającą ilość żelaza, co czyni go niezbędnym pożywieniem w przypadku anemii. Magnez zawarty w jagodach normalizuje pracę nerek.
  9. Pestki arbuza nadają się także do celów spożywczych – są naturalnym lekarstwem na pasożyty w organizmie.

Główne zalety diety arbuzowej:

  • W sezonie główny składnik jest dostępny na każdym kroku i na każdą kieszeń;
  • Owoce są słodkie, smaczne i doskonale sycące, dzięki czemu nie poczujesz głodu ani nie będziesz mieć ochoty na przerwę w diecie;
  • Waga ulega umiarkowanej redukcji, a organizm zostaje kompleksowo oczyszczony ze szkodliwych substancji i nadmiaru wody;
  • Dieta jest skuteczna - w ciągu tygodnia „na arbuzie" tracisz około 3-4 dodatkowych kilogramów, w zależności od początkowej wagi, trybu życia i indywidualnych cech organizmu;
  • Metabolizm przyspiesza do wymaganego poziomu;
  • Organizm przyzwyczaja się do jedzenia małych porcji, zmniejsza się objętość żołądka, co pozwala na długotrwałe rejestrowanie efektów diety;
  • Poprawia się kondycja skóry, włosów, paznokci i cery.

Menu i opcje diety arbuzowej

Istnieje kilka opcji diety arbuzowej. Niektórzy sugerują spożywanie wyłącznie miąższu arbuza, inne są jednak bardziej złożone i pozwalają na rozcieńczenie jadłospisu innymi zdrowymi produktami. Wśród nich są oczywiście niskotłuszczowy nabiał i fermentowane przetwory mleczne, zdrowe płyny (zielona herbata, wywar ziołowy, świeżo wyciskane soki, koktajle, napoje owocowe, nektary, zwykła woda bez gazu i soli), płatki zbożowe gotowane na parze (kasza gryczana, brązowy ryż, płatki owsiane), jaja kurze, chude mięsa, ryby, owoce morza i drób, a także warzywa i owoce.

Niezależnie od wybranej diety w menu nie powinny znaleźć się:

  • Potrawy pikantne i tłuste, smażone na oleju i pieczone;
  • Kiełbasy, wędliny, kiełbaski;
  • Produkty słone (solarki, marynaty, konserwy);
  • Tłuste mięso i ryby, podroby;
  • Produkty bogate w skrobię (ziemniaki, niektóre warzywa);
  • Wyroby piekarnicze pszenne, makarony, ciastka;
  • Słodycze, desery, dżemy, wyroby cukiernicze;
  • Oleje zwierzęce i roślinne, śmietana, dressingi, sosy, margaryna, smarowidła chlebowe, smarowidła, majonez;
  • Półprodukty, gotowe produkty spożywcze w postaci proszków, przekąski przemysłowe (chipsy, krakersy), różne fast foody (frytki, burgery);
  • Sól i cukier w czystej postaci, pozostałe dodatki do żywności z wyjątkiem przypraw organicznych i przypraw (bez soli);
  • Szkodliwe płyny (napoje energetyczne i zawierające kofeinę, paluszki kawowe i czekoladowe, soki pakowane, napoje alkoholowe);
  • Wyroby tytoniowe.

Przejdźmy bezpośrednio do różnych opcji diety arbuzowej.

Mono-dieta arbuzowa na 1-3 dni

Najbardziej skuteczna i popularna opcja, znana również pod inną nazwą: „dni postu arbuzowego". Utrata masy ciała podczas diety mono to około 1 kg dziennie, co jest bardzo agresywne dla organizmu. Ta opcja jest odpowiednia do szybkiej utraty wagi przed ważnym wydarzeniem lub wyjazdem nad morze, ale nie zaleca się trzymania jej dłużej niż 3 dni. Menu podczas diety składa się z miąższu arbuza, zielonej herbaty, naparów ziołowych i zwykłej wody bez gazu i soli. Objętość zużytego miąższu oblicza się na podstawie masy ciała osoby (podziel masę ciała w kg przez 10, a otrzymana liczba wskaże liczbę kilogramów jagód dozwolonych dziennie).

Trzeba się przygotować na to, że dieta mono jest dość trudna do tolerowania, głodna i niezbilansowana, dlatego bardzo wskazane jest przyjmowanie suplementów biologicznych i kompleksów witaminowo-mineralnych.

Za pierwszym razem możesz trzymać się diety przez 3 dni, a następnie regularnie spędzać 1 dzień postu w tygodniu na arbuzie.

Kompleksowa dieta arbuzowa na 5 dni

Najlepsza opcja, która pozwala schudnąć około 2 kg bez szkody dla zdrowia i bez napadów głodu. Dieta składa się z 4 pełnowartościowych przekąsek, a ostatnią należy spożyć na 2-3 godziny przed snem. Schemat picia powinien składać się z co najmniej 2 litrów zdrowego płynu dziennie.

Przykład menu diety arbuzowej na dzień:

  • Na śniadanie mamy pokaźną porcję twarogu tłoczonego 5% bez cukru i kwaśnej śmietany. Śniadanie popijamy naturalną kawą ziarnistą lub zieloną herbatą z plasterkiem cytryny. W zestawie znajduje się także kilogram miąższu arbuza.
  • Na lunch przygotowujemy dodatek do owsianki - około 250 g kaszy gryczanej lub brązowego, niepolerowanego ryżu. Zjadamy 1 kg miąższu arbuza.
  • Na lunch ponownie możemy przekąsić niskotłuszczowy twarożek lub tost pełnoziarnisty z plasterkiem twardego sera. W zestawie znajduje się również kilogram arbuza.
  • Na obiad gotujemy gotowany na parze brązowy ryż. Zjadamy kg miąższu.
  • Na 2 godziny przed snem możemy pozwolić sobie na kolejny 1 kg miąższu arbuza.

Jeśli znudził Ci się miąższ, możesz zrobić świeży sok z jagód i zastąpić nim niektóre przekąski „arbuzowe".

Złożona dieta arbuzowa na tydzień

Optymalna i delikatna opcja, która pomoże Ci pozbyć się 3 kg nadwagi dzięki zdrowemu i pysznemu jadłospisowi. Dieta składa się z 3 pełnowartościowych posiłków, ostatni staramy się spożywać na kilka godzin przed snem. Działanie moczopędne jagód po prostu uniemożliwi zasypianie, jeśli w nocy zjesz arbuza.

Przykładowe menu na 1 dzień:

  • Śniadanie obejmuje porcję niskotłuszczowego twarogu, 1 gotowane jajo kurze, pełnoziarnistą owsiankę z wodą ze zdrowych zbóż (dziki ryż, kasza gryczana, płatki owsiane);
  • Lunch jemy z białkami, na przykład gotowanym filetem z kurczaka lub duszoną cielęciną. Przygotowujemy także lekką sałatkę warzywną z ziołami, którą można doprawić oliwą i sokiem z cytryny.
  • Obiad składa się z 2-3 kg miąższu arbuza.

Jak wyjść z diety arbuzowej

Z tej diety, jak każdej innej, należy wychodzić mądrze, ostrożnie i stopniowo. Z reguły czas trwania odstawienia wynosi od 5 do 10 dni, w zależności od czasu trwania diety. Przede wszystkim wprowadzamy do menu wolne węglowodany (pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, warzywa, owoce, jagody), białka (chude mięso, podroby, ryby, owoce morza, nabiał i fermentowane produkty mleczne), a także zdrowe tłuszcze (nasiona , orzechy, oliwa lub siemię lniane). olej). Kontynuujemy także spożywanie arbuza w ilości około 2 kg dziennie aż do końca sezonu. Nie zapomnij o piciu, aby utrzymać zdrowy metabolizm.

Odchodząc od diety, do prawidłowego odżywiania dodaj umiarkowaną aktywność fizyczną - pływanie, bieganie, spacery, joga, pilates, taniec, aerobik, ćwiczenia oddechowe.

Domowe jogurty, sałatki owocowe z dressingiem z fermentowanego mleka, koktajle bananowo-białkowe, masy twarogowe, pianki marshmallow, suszone owoce, marmolady i suszone ciasteczka pełnoziarniste sprawdzą się jako słodycze podczas odchodzenia od diety.

Przykładowe menu umożliwiające rezygnację z diety arbuzowej:

  • Na śniadanie mamy owsiankę ryżową z mlekiem, 1 jajko na twardo, tost pełnoziarnisty z lekko solonym łososiem.
  • Przekąska – gruszka lub jabłko, sok cytrusowy.
  • Na obiad przygotowujemy zupę jarzynową z kawałkami kurczaka, sałatką grecką i porcją duszonej cielęciny w niskotłuszczowej śmietanie (około 100 g).
  • Przekąska – kilka serników lub twarogu z jagodami.
  • Obiad składa się zwykle z 2 kg arbuza. Dodatkowo możesz zjeść 1 jajko na twardo lub plasterek gorzkiej gorzkiej czekolady.

Wady diety arbuzowej i przeciwwskazania

Niestety tak smaczna i ciekawa dieta nie może być całkowicie pozbawiona wad. Osoby odchudzające się zauważyły następujące wady diety arbuzowej:

  1. Obecność skutków ubocznych w postaci wzdęć, zaburzeń stolca, wzdęć, dyskomfortu w nerkach i wątrobie. Podczas monodiety odnotowuje się również bóle głowy, nudności, osłabienie, utratę sił, drażliwość, apatię i nerwowość.
  2. Obecność znacznej liczby przeciwwskazań.
  3. Dieta ma charakter sezonowy, ponieważ naturalnymi arbuzami można cieszyć się nie dłużej niż 1, 5 miesiąca.
  4. Organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości białka, co może negatywnie wpłynąć na wyniki sportowe i spowodować zanik mięśni.
  5. Konieczne jest przyjmowanie suplementów biologicznych i kompleksów witaminowo-mineralnych.
  6. Utrata masy ciała następuje głównie w wyniku usunięcia nadmiaru płynów z organizmu, więc pod koniec kursu utracone kilogramy mogą powrócić.
  7. Dieta arbuzowa w takich ilościach szybko staje się nudna, więc zwiększa się prawdopodobieństwo awarii.

Dieta, jak wspomniano powyżej, ma również wystarczającą liczbę przeciwwskazań. Dieta jest zabroniona w wielu przypadkach:

  • Przewlekłe choroby nerek (kamienie, odmiedniczkowe zapalenie nerek i inne), a także układu wydalniczego i moczowo-płciowego;
  • Choroby przewodu żołądkowo-jelitowego, takie jak wrzody, zapalenie żołądka, zapalenie okrężnicy, zwiększona kwasowość żołądka, zapalenie trzustki;
  • Obecność reakcji alergicznych na główne składniki diety, w szczególności na arbuza;
  • Ostatnie miesiące ciąży, a także ograniczenia okresu laktacji;
  • Osoby starsze, dzieciństwo i okres dojrzewania;
  • Zaburzenia układu hormonalnego;
  • Obecność cukrzycy na dowolnym etapie;
  • Skłonność organizmu do zatrzymywania płynów;
  • Choroba metaboliczna.